Som alltid sitter där, och som vi enades om att skicka dit pepparn växer. Eller längre bort ändå.
Det är svårt, men räpan skall bort och jag jobbar på det. Så HÄR såg jag i alla fall ut den dagen jag hade medvind och inte brydde mig om hennes tarvliga tjat på vänsteraxeln.
Om man bortser från att det ligger lite olikfärgade trädgårdsslangar på olämpliga ställen runt mig är det fortfarande en outfit jag känner mig fin i. Och nu skall jag titta på de här bilderna så fort jag har en dålig dag med högljudd och missnöjd räpa.
Hade det inte varit för slangarna skulle jag nästan drista mig till att påstå att det skulle funka som omslagsbild till “Torparfrun”. Om det nu hade funnits en dylik tidning.
Idag är jag pepp. Det här skall funka. Åtminstone ända till imorgon.
Hur går det för er?
tigerlilja says:
*djup suck* – och så där ser du ut. Och så talar du göteborgska. Det är för mig den totalt ultimata kombinationen för elegans. Och hör sen!
Victoria says:
Men du, av alla hundratals andra bilder jag lagt på bloggen så finns det numera två där jag är lite glad i mig själv. Två där jag inte ser ut som någon slags säl eller bara allmänt sjavig. Det finns nog ingen som förknippar mig med elegans. Men göteborgska pratar jag, det gör jag. När jag för det mesta går osminkad i onepiece. Men tack ändå <3
Granntanten says:
Du är fin! Själv hade jag sett ut som om bara tältpinnarna fattades i en såndär.
Enlisailivet says:
Sååå snygg! Och lång. Och elegant. Och allt annat. Och hör sen.
Victoria says:
Men alltså. Du om någon vet väl att just elegant sällan är mitt ledord. Jag trillar omkring i livet och får bajs på tummen. 🙂 Men lång är jag.
Humlan says:
Du ska helt klart vara nöjd både med de kläderna och dessa bilder!
Det där ser ut som favoritkläderna som man både trivs i och känner sig fin i.
Victoria says:
Ja! Exakt! Jag trivs i dem, de är bekväma och jag kände mig fin och mindre tjock. Sjukt bra kombo.
I min värld says:
Skitsnyggt! ! Kort o gott!
Jag klär inte alls i såna kläder men är alltid sugen på att köpa sånt ända tills jag står där i affären och provar sen lägger jag tillbaks det igen för det ser inte klokt ut på mig :-/
Fast nuförtiden skulle jag behöva en personal shoppar som talade om för mig vad jag ska köpa för jag tycker inte nånting passar längre.
Annika K says:
Skitsnyggt! 🙂
I mitt huvud says:
Värsta pinglan! Så snygg!!!!
PJAK/Anna says:
Torparfru?? Östermalmsfru skulle jag säga…..
Victoria says:
Fniss. Du har en poäng. Om nu östermalmsfruar står med klackarna nedsjunkna i gräset mitt ute i ingenstans. Brukar inte den rasen hålla till där asfalt och där det finns många körsnärer?
PJAK/Anna says:
Men du vet de ska ju visa att de vet något om nature också och då beträder de då och då en gräsmatta 😉 resten är bara dekor 🙂
Victoria says:
Aha. Det är så det funkar. Personligen beträder jag asfalt vid sällsynta tillfällen. Det är ju nästan lite slöseri på outfiten att inte göra det oftare ju? 😉
PJAK/Anna says:
Det får bli när du åker och handla eller uträttar något ärende. Dagligen numera eller?
Victoria says:
Alldeles för ofta för att tid skall finnas till det och det är vanligtvis inte heller några skojiga ärenden. Bara massa bilkörning (i BÄSTA bilen) för att uträtta trista grejor. Men de kanske blir roligare om jag känner mig lite snygg? 🙂
PJAK/Anna says:
Självklart blir det en aning roligare med tråkiga ärenden när man får uppskattande blickar osv….
Victoria says:
Hah! Det har jag inte fått en enda. Jag är för gammal.
Bibbi says:
Jäklar, vad elegant frun ser ut på bilderna! Vi får väl starta den där tidningen och sätta dig på omslaget. 😉
Marie says:
Snyggo! Om jag såg ut sådär skulle jag vara glad varenda gång jag såg mig i spegeln. 😀
Victoria says:
Alltså. Jag ser ju väldigt sällan ut så när jag tittar mig själv i spegeln. Vääääldigt sällan. Once in a blue moon. Jag tror inte ens jag såg ut så den dagen, det råkade bara vara extra bra ljus vid fotografering. Idag har jag Julaskjorta och mysbyxor med Birkenstock. Säg inget till de andra, men jag råkade hitta en väldigt rar rosa och rutig flanellskjorta under Julabesöket och jag äääälskar flanellskjortor. Jag har blivit tillräckligt hånad av han den där som skickade dit mig för att jag kom hem med en skjorta. Men tack. Det var en väldigt snäll komplimang. Jag skall fortsätta öva på att vara snäll mot mig själv. 🙂