Jag skrev ju någon gång att maken en gång i tiden var en proper snubbe. Som alltid hade slacks, skjorta och gubbskor på sig. På krogen hade han kravatt (jamen okay, det var på 80-talet).
Sen gick det ju söderut för honom ihop med ålder och äktenskap. Först byttes slacksen mot jeans, sen skjorta mot tisha och slutligen gubbskorna mot gympadojjor. Till han hittade Crocs.
Det var ju hans inkörsport till fulare skor. Och helt egalt att gå omkring i dem mer och mer. Restaurangbesök, shopping och var man än går, visst fan har han sina Crocs på sig. Enda stället han inte har dem (än så länge) är bröllop, dop och begravningar. Det är ju inte tillställningar man går på så himla ofta?
Först köpte han ett par vanliga Crocs. Och de jävla skorna slits ju aldrig ut, trots att han använder dem…HELA tiden. I somras föll jag till föga och köpte ett par Crocs-seglarskor. För de såg lite trevligare ut.
Han har med andra ord totalt tappat det. Jag har mer skor än någonsin, och jag vet inte om han lite lever efter devisen att det man tappar på gungorna tar man igen på karusellerna. Eftersom han har ett par vinterkängor, ett par seglarskor, tre par Crocs och ett par fejkade Birkenstock. Det är allt.
Nej, jag tänker inte räkna mina.
Idag kom han hem med ett paket. Med skor. Och var glad som en speleman när han packade upp det.
Han har hittat ett par vinter-Crocs.
DEN lyckan när han visade upp dem. Fleecefodrade (kan ni tänka er tåbiran av plast fodrat med plast?). Plus att kanterna går att vika upp så de blir mer kängaktiga.
Jag vet inte riktigt. Är det bara jag som tycker att det ser ut som att han har ett oerhört stort behov av god man och ett antal personliga assistenter när han har dem på sig?
Det var nog ta mig fan det fulaste jag någonsin sett. Han slår alla rekord just nu.
Jag vet inte ens vad det ser ut som?
Kängloaferscrocs?
Men han kommer med glädje byta ut sina vanliga kängor och ha dessa på sig varenda jäkla dag nu om jag känner honom rätt.
Och när jag upplyste honom om exakt hur fula de var svarade han:
– Jag är ju redan gift, vad spelar det för roll?
Inte länge till. Jag säger bara det. INTE länge till.
I mitt huvud says:
Det var nog f*n de fulaste skor jag sett!!! Och då har man ju ändå sett ett antal fula skor i sina dar!
Ring överförmyndarnämnden! Den som frivilligt tar på sig dem behöver god man, minst!
Victoria says:
Jag VET! Och nu tog han på sig dem och åkte till någon båtbutik med kvällsrea. Jag vill sätta en skylt på honom “tillhör INGEN…absolut inte mig”. Så jääääävla fula att jag spyr.
TinaLill says:
Nä, vackra var de inte… Å tänk va mysigt fotsvampen ska tycka det är i de där.
Victoria says:
Fotsvamp = hans problem. Tåbira = mitt problem. Vad är det för fel på honom?
Kerstin says:
Well… de kanske ser ut att passa någon som är lite retarded men å andra sidan så kan du ha på dig precis vad för fult som helst för det finns ändå ingenting som slår dessa “raringar”
Victoria says:
Jag ÄR fäschon i jämförelse. Hell, jag behöver inte ens jämföra med honom för att vara det 😉
MiaD says:
http://www.domstol.se/Familj/Skilsmassa/
Thats all I have to say about that!
Eller nej. Jag tycker de är så fula så min skärm går sönder, magontet kommer och huvudet dunkar. FY fan!
=)
Victoria says:
Tänk dig då att han glatt steppar omkring inne på SeaSea i detta nu iklädd dem. Den affären har rätt bra kläder, men…jag följde inte med.
MiaD says:
Finns affären kvar nu?
Victoria says:
Man vet inte. För man frågade inte.
Camilla F says:
Erotikdödare BIG time!! Muffen drar ihop sig till ett julrussin av blotta åsynen! Hjälp!
tigerlilja says:
Fast min man har aldrig haft skor på sig just då. Men dom här var sanslöst fula…
Victoria says:
Hahaha inte min heller. Men det här har bränt sig fast på näthinnan och kommer aldrig kunna glömmas?
Victoria says:
Jag kan bara instämma?!
MickeB says:
Ähhh,man behöver bara 2 par skor.Träskor och ett par gummistövlar sen klarar man sig.
Victoria says:
Ni är SORGLIGA. Jag skall lära er exakt hur många par skor man behöver.
Kollie says:
HahahaaaaahaaaahhaaaaaahaaaHhhaaaaaaaahhhaaaaaaaaaHAAAAAAAA HICK haahhhhhaaaaaa
Karin says:
Fan,ni är inte kloka nån av er….Du i o.p.och han i pissetoffler “à la sensommarstyle”
Victoria says:
Blanda inte in mig i vårt förhållande.
Karin says:
Sorry texk föll bort,återkommer
Åsa says:
Fattas bara ett par halkskydd som klickar till lite vid varje steg han tar.
Och en rullator!
Victoria says:
De där gummiskorna är ju snorhala. Vågar man hoppas på att han halkar och trillar ihjäl sig och sen aldrig mer använder dem?
Ewa says:
Alltså jag orkar inte, jag dör av skratt. Och ja, det var de absolut fulaste skor jag någonsin sett. Alla kategorier. Klar skilsmässor-orsak. Djeeeezuzzzz.
Victoria says:
Mhmm…skratta du. Du behöver inte se det 😉
Kristina says:
Crocs.
Jag tycker de vanliga crocsen, foppatofflorna, är fula lantis-skor som bara är OK på människor under 9 år.
Typ som Uggs.
Men jag har sett att Crocs numera har OK skor. Inte så att jag själv skulle köpa dem. Men kolla de här
http://www.crocs.se/crocs-mens-cobbler-hiker-boot/12577,sv_SE,pd.html?cid=23K&cgid=men-new
Victoria says:
Jamen det ser ju ut som ett par skor? Inte det där fjöset han går med på fötterna nu? Jag HATAR Crocs. Fast jag har ett par…som badtofflor. Men jag badar aldrig så de blir aldrig använda.
Sara says:
Tänkte vid snabb titt på första bilden att så jättehemska var de ju inte, inte så de var snygga men samtidigt inte förskräckliga heller… Men sen när de satt på förstod jag verkligen vad du menar, de var inte okej!
Victoria says:
Jag kan varken med bild eller ord förmedla hur fula de är.
Kollie says:
Jo du gjorde just det
-ME- says:
*asg* Det ser ju ut som ett par kinaskor! Säg till honom att jag hade såna på lågstadiet, way back på 70-talet, han lär vara stor nog att komma ihåg att flickorna hade såna. TJEJSKOR!!!! (Nej, jag hade aldrig i livet tagit på mig såna vintercrocs, men när jag var nio tyckte jag kinaskor var höjden av skönhet på ett par fötter…)
Victoria says:
Jag har sagt allt som går att säga, jag talar (som vanligt) för döva öron. Kinaskor gör varken till eller från 😉
MissK says:
HA HA
Ifs har jag ett crocsliknande vitamedblommorplastskor fast de har jag som inneladder när jag jobbar inne på nåt boende lr när jag går ner til tvättstugan/soprummet/källaren där går gränsen 🙂
Har en kompis som går i crocs från det e dags att gå utan sock årstid -tills det är sockdags igen årstid nästan överallt går hon i sina crocs
Victoria says:
På jobb, helt okay.
Och maken slår med andra ord din kompis med hästlängder eftersom han kör året jävla runt.
MissK says:
Ja, hon tog åtminstone inte på sig sina foppatofflor när vi var på Gyllene Tider, och smokie, sweet spelningarna i somras utan ett par snygga kängor/boots 😉
Victoria says:
Mhmm…och DET är skillnaden på alla andra och min man?
listoplisto says:
Alltså… jag gillar Crocs, men det där var tamejfan fult på riktigt.
Victoria says:
No shit sherlock. De är så fula att man DÖR. Men de verkar ju inte behöva putsning i alla fall. Jäklar vad de glänser!