Eller så ljuger jag.
I förrgår kväll när jag skrev att jag skulle gå och lägga mig utan ryssen så gjorde jag det. Fast jag gick upp 20 minuter efter läggdags och hämtade en tallrik eftersom jag nästan dog svältdöden.
Igår morse åt jag ryss till frulle som vanligt. Men för säkerhets skull tog jag två rostade mackor med smör och leverpastej också. Jag som i normala fetfall inte ens äter mackor, vad hände där?
Lunchen blev överhoppad på grund av möte och Hedvigklippning, och när jag kom hem var jag prutthungrig. Jag tittade på pulvret och öppnade en påse ostbågar som jag åt till middag. Sen åkte maken för att köpa bröd, och kom hem med en skitstor påse lösgodis som jag “smakade” på.
Jag är ju helt dum i huvudet. Samma dag som jag drabbas av kronisk sälröv med tillhörande jeansdepression och skall starta mitt nya nyttiga liv gör jag helt tvärtemot. Det var längesedan jag petade i mig så mycket skit som jag gjort de senaste 36 timmarna.
Det går bra nu. Eller inte alls.
Från och med idag skall jag bara äta kruskakli och saltat printerpapper.
Skäll på mig.
Annars kommer jag inte kunna ha något annat på mig än burka och jutesäck till vintern. Och dessutom kommer jag förlora vadet med mig själv och bli tvungen att visa upp mitt arsle på bild. Med tanke på storlek och antal celluliter ser den ut som keso i gladpack. Vem vill se det liksom?
Elin says:
Keso i gladpack… Helt klart den roligaste liknelsen jag hört i hela mitt 31-åriga liv!
Victoria says:
Men visst ser en cellulitröv precis ut som hårdpackat keso i gladpack? Likheten är ju slående.
Elin says:
Tror bestämt jag ska sluta äta keso efter det här 😉
Victoria says:
Men det är ju så gott 😉
Karin says:
Jo.men låter väl som hela kostcirkeln,el?Just nu dn här årstiden kan jag annars rek,en BURKINI….tadaa!alla bekymmer lösta!annars får du väl klippa en dm till p håret Nåt jävla gr gör det väl!
Victoria says:
Kan du ge dig på att det var hela kostcirkeln. Men inte just de delar jag så fint hade planerat 😉
Carola says:
Hehehe…..det där låter exakt som jag! Rekylen blir liksom skithård så fort jag bestämmer mig för att ta tag i kilona…sen sitter jag här snopen och fattar ingenting :-/
Victoria says:
Men varför är det så? Jag kommer också vara skitsnopen när jag står där med rumpan bar och inte fattar varför ostbågedieten inte funkade.
B-M says:
Skärp till dig nu!! Inget mer snask o sötsaker! 🙂
Victoria says:
Sir, yes Sir! *slår ihop foppatoffelklackarna*
Lena C says:
Snåla på godsakerna måndag till torsdag – frossa fredag till söndag! Det blir lite som den nya trenden 5:2 – fast 4:3… Mer i min smak… Om du blir tvungen att lägga ut din rumpa på bild lovar jag att lägga ut en bild på min… 😛
Victoria says:
4:3 låter skitbra! Taget.
Hehe…DET är en deal.
Lena C says:
Aj då… 😛
PGW says:
Voff! Voff!
(Ja du sa “skäll”)
Victoria says:
Måste du vara så himla bokstavlig 😉